Tudta-e, hogy Európában elsőként az Erdélyi Fejedelemségben hirdették ki a vallásszabadságot az 1568-as tordai országgyűlésen. Mindeközben Európában még dúlt az inkvizíció, vallásháborúk sora. Tán nem véletlen, hogy Erdély ekkor a Szent Korona egyetlen épen maradt országa…

Tudta-e, hogy a Szent Koronáról eltávolított Szűz Mária kép – amelyet Dukász Mihály zománcképére cseréltek – több jelentéssel is bírt? Természetesen egyrészről Szent István ország felajánlására is utalt. Másfelől, miután a Boldogasszony nem csak oltalmazója, hanem…

Ismét egy tény III. Béla korából: tudta-e, hogy az ő idejére eredeztethető legrégebbi, összefüggő magyar írásos emlékünk, a Halotti beszéd és könyörgés? Továbbá ő volt, aki először számba vette az addigi magyar történelmet: felkérte Anonymust, hogy „A magyarok viselt…

Tudta-e, hogy III. Béla királyunk, akinek uralkodása idején országunk elismert európai nagyhatalommá fejlődött, szintén számos talányt hagyott hátra. Ebből szemezgetünk az elkövetkezőkben. Elsőként: III. Béla és felesége sírját 1848-ban találták meg Székesfehérváron. Az…

A Szent István Bazilika átka

 2014.04.02. 11:57

Tudta-e, hogy a Szent István-kultusz fő helyszíne, a Szent Jobbot őrző budapesti Szent István Bazilika meglehetősen „átkos” múlttal rendelkezik? 1868. január 22-én, a Hild-tervei alapján tizenhetedik éve készülőben lévő, már felfalazott templom kupolája beomlott, így a…

Egy újabb érdekes tény Ferenc József korából: A Szent Jobbot 1900 és 1944 között a budavári Szent Zsigmond-kápolnában őrizték. A nyilas hatalomátvétel, majd az ostrom ideje alatt a gyönyörű kegyhely örökre megsemmisült. A Szent Jobb kápolna azonban újraépült, méghozzá…

Ha már előző talányunkban Ferenc Józseffel foglalkoztunk, azt tudta-e, hogy ő volt az a királyunk, aki alaposan megváltoztatta a koronázási szertartásrendet, az egyik legkedvesebb cselekedet, a Magyar Himnusz eléneklésének kötelezővé tétele volt? Emellett pedig az összes…

süti beállítások módosítása