Tudta-e, hogy II. András királyunk, akinek a nevéhez az Aranybulla is fűződik, a 18. uralkodónk volt a sorban? Talán nem véletlen a számmisztika szerinti „nagykorúságra” utaló sorszám, hisz e törvény ereje máig ható. 

Tudta-e, hogy VII. Gergely „lopatta vissza” a Szent Koronát? 1079 januárjában a pápa megelégelte, hogy a kereszténység oly fontos bástyájában emberöltő óta szinte adják-veszik egymásnak a trónt, így egy kis létszámú, ám annál hatékonyabb, válogatott zsoldosokból álló…

Tudta-e, hogy egyes felvetések szerint László király sosem koronáztatta meg magát? Ha igaz, akkor ő is csatlakozott uralkodóink azon-, szerencsére szűk táborába, akik nem részesültek a Szent Korona beavatásában. Igaz, egészen más okból, mint például a „kalapos királynak”…

Tudta-e, hogy maga VII. Dukász Mihály bizánci császár is Gézát ismerte el a magyar királynak 1075-ben a Salamonnal vívott családi viszályban? Aki egy sima aranykoronát is küldetett, hogy azzal avassák uralkodóvá. Végül Géza úgy döntött, hogy a bizánci császár felhatalmazása…

I. Béla vesztét a trón okozta

 2014.04.26. 10:08

Tudta-e, hogy I. Béla volt az első királyunk, aki saját testvérét legyőzve jutott a magyar trónra 1060-ban? Majd pedig szó szerint a trón lett a veszte, merthogy ráomlott… Igen rövid ideje jutott az uralkodásra, bár számos pozitív intézkedést hozott, például a kereskedelem és…

Tudta-e, hogy Tihanyban található Közép-Európa egyetlen épen maradt remetetelepe? Amelyet még I. András alapított, valamikor az 1050-es évek tájékán? A barátlakások közül ma is több eredeti állapotában látható. Csak sejteni lehet, mennyi misztikus dolog történt itt az ortodox…

Búvár Kund legendája

 2014.04.24. 14:47

Tudta-e, hogy Búvár Kund egymaga győzte le a világ akkori egyik legfélelmetesebb hadseregét? Orseoló Péter halála után I. András következett a trónon, ám a német-római császársággal öt éven át tartó háború következett. 1051-ben Henrik ismét elindult seregeivel, ezúttal…

Henrik visszatért a lándzsáér

 2014.04.23. 14:45

Tudta-e, hogy 1045 Pünkösdjén Henrik, német-római császár visszatért az országba, hogy átvegye az előzőekben említett lándzsát. Amely funkcióját elnyerni nem tudta, így a szent erő hatalmát sem tudta gyengíteni, de demonstrációs eszköznek kiváló volt. Egy merész húzással…

Tudta-e, hogy Orseoló Péter 1044-ben az ország legjobb ötvöseit gyűjtötte egy csapatba a német-római császár parancsára? Erdély aranybányáiból a legdrágább köveket hozatta Fehérvárra. Egy különleges lándzsa készítésébe kezdtek, amely az isteni erőt volt hivatott…

Tudta-e, hogy Gizella István király halála után gyakorlatilag fogságba került Veszprémben? A cellájaként szolgáló szűk kis kápolnában szolgálói segítségével, a dió héjának levéből készült festékkel írta tele a falat. Hogy fogva tartói ezt ne vegyék észre, királyi…

süti beállítások módosítása